[Download Now] Ben And Laura – Food Video School
[Download Now] Ben And Laura – Food Video School
[Download Now] Ben And Laura – Food Video School
Product Delivery: You will receive a download link via your order email immediately.
Should you have any question, do not hesitate to contact us: support@nextskillup.com
Original price was: $499.00.$72.00Current price is: $72.00.
86% Off
Secure Payments
Pay with the worlds payment methods.
Discount Available
Covers payment and purchase gifts.
100% Money-Back Guarantee
Need Help?
(484) 414-5835
Share Our Wines With Your Friends & Family
Description
[Download Now] Ben And Laura – Food Video School
PLEASE CHECK VIDEO OF ALL CONTENTS : WATCH HERE!
Is it possible to capture your recipes through captivating videos? If you could make videos that get attention, what would it be like?
Learn How To:
- Create a Recipe Storyboard
- Distinguish and Perfect Your Style
- Master Your Camera Settings
- Capture Your Recipe from the Best Angles
- Make Food Look Mouth Watering
- Edit Videos Like a Pro
- Export for Different Platforms
- & SO MUCH MORE!
- 119 Videos
- 65 Quizzes
- 42 Downloadable Resources
- 5 Lumetri Video Filter Presets
- Downloadable Raw Footage to Follow Along
- Expert Training
- Video-Based Learning
- Instant Access
- Lifetime Access
- One-time Payment
- 30-Day Happiness Guarantee
- Bonus!: 10 Lumetri Video Filter Presets
- Bonus!: 16 Q&A Videos from Dana, Laura, and Ben!
WHAT’S INSIDE?
- Determining Your Style
- Mastering Your Camera for Video
- Creating a Streamlined Workflow
- Composition and Styling Tips
- Storyboarding your Recipe
- Working with Natural and Artificial Light
- Editing in Premiere Pro
- Finishing Touches & Exporting
- BONUS! Creating Videos with Your iPhone!
LEARN HOW TO MAKE THIS VIDEO
This course walks you through the entire process of making a chocolate chip muffins recipe video.
You will have. There is access to all the raw footage. We used to make this video so you could follow along, step-by-step, as we bring this video to life in the editing process. How cool is that?
What’s this Course Worth?
There is a videography workshop. $3,000 travel.
Food videographers usually charge. $400 per video.
Food Video School is a great place to learn a new skill. You can easily recover the cost of this course if you master these tools. You can invest it in your own business or use it to work with other brands.
Delivery Method
Ben And Laura – Food Video School
– After your purchase, you’ll see a View your orders link which goes to the Downloads page. Here, you can download all the files associated with your order.
– Downloads are available once your payment is confirmed, we’ll also send you a download notification email separate from any transaction notification emails you receive from nextskillup.com.
– Since it is a digital copy, our suggestion is to download and save it to your hard drive. In case the link is broken for any reason, please contact us and we will resend the new download link.
– If you cannot find the download link, please don’t worry about that. We will update and notify you as soon as possible at 8:00 AM – 8:00 PM (UTC 8).
Thank You For Shopping With Us!
OUR BEST COLLECTION OF COURSES AND BOOKS
Reviews
There are no reviews yet.